Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Jak leczyć zakażenia układu moczowego?

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie dróg moczowych, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nieleczona infekcja może doprowadzić do groźnych powikłań (takich jak np. odmiedniczkowe zapalenie nerek).

583c12c3 2d77 4f32 8ff5 9b98fa3b9c7a

Leczenie farmakologiczne

  • Podstawą leczenia bakteryjnego zakażenia dróg moczowych jest kuracja antybiotykowa. Precyzyjne dobranie leku umożliwia antybiogram wykonany po badaniu posiewu moczu. Oczekiwanie na wynik posiewu trwa jednak zazwyczaj do kilku dni. Dlatego większość lekarzy decyduje się na wystawienie recepty „w ciemno” – po to, żeby szybko złagodzić dokuczliwe objawy choroby. Dolegliwości ustępują najczęściej już po 2-3 dawkach antybiotyku (należy jednak pamiętać, że kurację powinno się przeprowadzić do końca).
  • U kobiet w wieku pomenopauzalnym wskazana jest także terapia hormonalna, która pozwoli wzmocnić błonę śluzową pochwy, chroniąc tym samym przed nawrotem infekcji. Estrogeny można dostarczać organizmowi w postaci preparatów doustnych, przezskórnych lub globulek dopochwowych.

 

Jak długo będzie trzeba się leczyć?

Dobrze dobrany antybiotyk pozwala na szybkie i skuteczne wyleczenie ostrego zapalenia dróg moczowych. Kuracja trwa najczęściej ok. 5-7 dni.

 

Dłuższa terapia wskazana jest w przypadku pacjentów, którzy:

  • Cierpią na kamicę nerkową lub cukrzycę.
  • Mają problem z infekcjami układu moczowego nawracającymi nawet do kilku razy w ciągu roku.
  • Odbyli niedawno (w przeciągu ostatnich trzech miesięcy) operację urologiczną lub ginekologiczną.

Zobacz także

Osteoporoza – czy można ją leczyć?

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej. Rozpoznanie problemu pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii, która, jeśli nawet nie zatrzyma rozwoju choroby, to przynajmniej znacznie spowolni i złagodzi jej przebieg. W przypadku osteopor...

Osteoporoza – badania kontrolne

Bądź wyczulona na ewentualne objawy osteoporozy – szczególnie, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, koniecznie poddaj się badaniom, które pozwolą na postawienie precyzyjnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego le...

Osteoporoza – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli podejrzewasz u siebie osteoporozę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.