Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Zakażenia układu moczowego – objawy

Dolegliwości związane z zakażeniem układu moczowego bywają dość dokuczliwe. Konieczność nieustannych wizyt w toalecie może być bardzo irytująca – szczególnie w nocy.

Dc64c3bb cae3 468a b5f6 c67246e160de

Po czym poznać infekcję układu moczowego?

Co chwilę wydaje ci się, że musisz iść do toalety? Czasem zdarza ci się „popuścić” jeszcze zanim znajdziesz się w łazience? Równocześnie, choć masz wrażenie silnego parcia na mocz, często okazuje się, że było go w rzeczywistości niewiele? Przy oddawaniu moczu dokuczają ci bolesne skurcze w podbrzuszu, uczucie nieznośnego pieczenia i swędzenia? Sam mocz jest mętny i ma przykry, nieprzyjemny zapac? Koniecznie zgłoś się do lekarza – prawdopodobnie masz problem z zapaleniem cewki moczowej.

 

Jeśli zakażeniu uległa tylko cewka moczowa, zbyt częste oddawanie moczu może być jedynym objawem choroby. Nie należy go lekceważyć.

Jeśli mocz wydaje się dodatkowo lekko zaróżowiony lub zmieszany z krwią, prawdopodobnie infekcja rozprzestrzeniła się dalej do pęcherza moczowego.

Natomiast jeżeli powyższym objawom towarzyszą także bóle w dole pleców, dreszcze i podwyższona temperatura, znaczy to, że zakażenie objęło także nerki.

 

 

Co robić?

Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednią terapię. W okresie choroby warto też pić dużo wody – pomaga to oczyścić drogi moczowe, „wypłukując” z nich bakterie.

Infekcji cewki czy pęcherza moczowego nie wolno bagatelizować. Jeśli choroba długo nie będzie leczona, mogą wywiązać się powikłania – np. odmiedniczkowe zapalenie nerek, przy którym występują objawy takie jak: dreszcze, wysoka gorączka, wymioty i bóle w okolicy lędźwiowej. W cięższych przypadkach zapalenie nerek wymaga leczenia hospitalizacyjnego.

 

Jak długo trwa leczenie?

Ostre objawy zapalenia cewki moczowej trwają zazwyczaj od jednego do kilku dni. Kurację antybiotykową należy jednak kontynuować także wtedy, gdy najgorsze dolegliwości ustaną (terapia trwa zazwyczaj przynajmniej pięć dni).

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.