Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Bóle pleców a analgetyki

Choć środki przeciwbólowe mogą przynieść znaczną ulgę, należy pamiętać, że wiele z nich ma także poważne skutki uboczne. Jeśli dokucza ci uporczywy ból pleców, a „domowe sposoby” nie łagodzą dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem – problem może wymagać dalszej diagnostyki i wdrożenia leczenia specjalistycznego.

Fotolia 88688771 xs

Na rynku mamy obecnie szeroki wybór leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Wiele z nich skutecznie zwalcza dolegliwości bólowe, umożliwiając chorym normalne funkcjonowanie i podnosząc jakość życia. Analgetyki stosuje się dzisiaj powszechnie – warto jednak robić to z rozwagą.

Zanim zaopatrzysz się w konkretny preparat, weź pod uwagę, jak może to wpłynąć na twój ogólny stan zdrowia. Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy działa drażniąco na śluzówkę żołądka. Środek ten należy więc stanowczo odradzić osobom z aktywną chorobą wrzodową. Pseudoefedryna, częsty składnik leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, spożywana w nadmiarze może powodować niedokrwienie błony śluzowej. Obkurczając naczynia krwionośne, przyczynia się do podniesienia ciśnienia tętniczego – zażywanie tej substancji nie jest więc wskazane w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie. Istnieją badania potwierdzające, że niesteroidowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko udaru i zawału serca. Część środków przeciwzapalnych może też w niektórych przypadkach stać się bezpośrednią przyczyną ataku astmy oskrzelowej.

Za najbezpieczniejsze uznaje się na ogół preparaty popularnego paracetamolu. Środek ten jest stosunkowo łagodny dla błony śluzowej żołądka i nie zaburza krzepnięcia krwi, choć równocześnie stanowi jednak znaczne obciążenie dla wątroby. Odpowiednia jednorazowa dawka paracetamolu dla dorosłego człowieka to średnio 1 g (2 tabletki po 500 mg). W miarę potrzeby można tę dawkę powtórzyć od 2 do 3 razy w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, by nie przekroczyć górnej granicy dawki dobowej, która wynosi 4 g.

W przypadku bólów kostno-stawowych, do których należą bóle pleców, skuteczny może okazać się także ibuprofen. Preparat ten nie obciąża wątroby, może jednak wpływać drażniąco na żołądek (choć w mniejszym stopniu niż popularna aspiryna). Nie poleca się go astmatykom.

Jeśli doskwiera ci uporczywy ból pleców, spróbuj wypróbować alternatywne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie kremów, maści lub żelów. Przy okazji rozprowadzania preparatu warto zastosować masaż, który – odpowiednio wykonany – może wykazywać działanie pomocnicze.

Pamiętaj: ból sygnalizuje, że w organizmie toczą się jakieś procesy chorobowe. Możesz oczywiście starać się go złagodzić, ale powinieneś też poddać się odpowiednim badaniom, które pomogą zlokalizować źródło problemu.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.