Pacjent, który skarży się na uporczywe bóle pleców, może potrzebować odpowiedniego aparatu stabilizującego. Ortopedyczne protezy (tzw. ortezy) to gorsety, które w zależności od potrzeby mogą pełnić funkcję korekcyjną, kompensacyjną, kompresyjną i stabilizującą. Wybór typu ortezy zależy od charakteru i przyczyny dolegliwości:
- W przypadku bólów lędźwiowo-krzyżowych okolic kręgosłupa wskazana jest tzw. sznurówka biodrowa – pas stabilizujący, zazwyczaj usztywniony fiszbinami. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać sznurówki lżejsze lub wysokie, z podpaszkami, podpierające dodatkowo kręgosłup piersiowy. Sznurówki biodrowe dostępne są w formie sznurowanej lub zapinanej na rzepy.
- Jeśli źródło bólu zlokalizowane jest w odcinku piersiowym, należy zastosować gorset korekcyjny piersiowo-lędźwiowy (np. gorset Jewetta), rozciągający się od talerzy biodrowych aż do pach.
- Jeżeli doskwierają nam dolegliwości bólowe karku, barków i górnej części grzbietu, odpowiednim rozwiązaniem może być orteza szyjna – kołnierz ortopedyczny. Pozwala on na czasowe unieruchomienie górnych partii kręgosłupa, umożliwiając tym samym odciążenie korzeni nerwowych wychodzących z odcinka szyjnego.
Jeśli zdecydujesz się na protezę ortopedyczną, pamiętaj, że nie możesz nosić jej przez cały dzień. W przeciwnym wypadku ryzykować będziesz znacznym osłabieniem mięśni. Poddając się zabiegom rehabilitacyjnym, powinieneś pamiętać o regularnych ćwiczeniach, które pozwolą ci wzmocnić własny „gorset” mięśniowy i uchronić się przed ewentualnymi powikłaniami.
Przy leczeniu bólów kostno-stawowych, w tym bólów pleców, ćwiczenia gimnastyczne mają znaczenie kluczowe. Wiele z nich – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z rehabilitantem – możesz wykonywać we własnym domu. Bądź jednak ostrożny – zalecany zestaw ćwiczeń gimnastycznych uzależniony jest ściśle od charakteru twoich dolegliwości. W przypadku części schorzeń niektóre ćwiczenia mogą okazać się szkodliwe. Jeśli cierpisz na osteoporozę, nie powinieneś wykonywać skrętów ani skłonów. Chorym z dyskopatią lędźwiową stanowczo odradza się ćwiczenia pogłębiające lordozę (nadmierne wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną). Osobom ze znacznymi zniszczeniami chrząstki stawowej zaleca się natomiast jedynie ćwiczenia izometryczne – napinanie mięśni bez wykonywania dodatkowych ruchów kończyną (bardziej zaawansowana gimnastyka mogłaby niepotrzebnie przyspieszyć proces ścierania się powierzchni stawowych).
Pamiętaj, że twój dom jest twoją twierdzą. Zadbaj o jego wyposażenie. Wszystkie krzesła i fotele, na których siadasz, powinny zapewniać twoim plecom dobre i solidne podparcie. Ważną rolę pełni też miejsce do spania – koniecznie z równym materacem i podparciem na kark.