Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Leczenie bólu pleców a fizjoterapia

Odpowiednio dobrana rehabilitacja ma ogromne znaczenie dla ostatecznej efektywności leczenia. Przy bólach pleców poleca się szczególnie masaż, zabiegi fizykoterapeutyczne i gimnastykę. Specyfika postępowania rehabilitacyjnego, uzależniona od rodzaju dolegliwości, ustalana jest indywidualnie przez lekarza specjalistę.

Electrostimulation 1230004 1920

Pacjent, który skarży się na uporczywe bóle pleców, może potrzebować odpowiedniego aparatu stabilizującego. Ortopedyczne protezy (tzw. ortezy) to gorsety, które w zależności od potrzeby mogą pełnić funkcję korekcyjną, kompensacyjną, kompresyjną i stabilizującą. Wybór typu ortezy zależy od charakteru i przyczyny dolegliwości:

  • W przypadku bólów lędźwiowo-krzyżowych okolic kręgosłupa wskazana jest tzw. sznurówka biodrowa – pas stabilizujący, zazwyczaj usztywniony fiszbinami. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać sznurówki lżejsze lub wysokie, z podpaszkami, podpierające dodatkowo kręgosłup piersiowy. Sznurówki biodrowe dostępne są w formie sznurowanej lub zapinanej na rzepy.
  • Jeśli źródło bólu zlokalizowane jest w odcinku piersiowym, należy zastosować gorset korekcyjny piersiowo-lędźwiowy (np. gorset Jewetta), rozciągający się od talerzy biodrowych aż do pach.
  • Jeżeli doskwierają nam dolegliwości bólowe karku, barków i górnej części grzbietu, odpowiednim rozwiązaniem może być orteza szyjna – kołnierz ortopedyczny. Pozwala on na czasowe unieruchomienie górnych partii kręgosłupa, umożliwiając tym samym odciążenie korzeni nerwowych wychodzących z odcinka szyjnego.

Jeśli zdecydujesz się na protezę ortopedyczną, pamiętaj, że nie możesz nosić jej przez cały dzień. W przeciwnym wypadku ryzykować będziesz znacznym osłabieniem mięśni. Poddając się zabiegom rehabilitacyjnym, powinieneś pamiętać o regularnych ćwiczeniach, które pozwolą ci wzmocnić własny „gorset” mięśniowy i uchronić się przed ewentualnymi powikłaniami.

Przy leczeniu bólów kostno-stawowych, w tym bólów pleców, ćwiczenia gimnastyczne mają znaczenie kluczowe. Wiele z nich – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z rehabilitantem – możesz wykonywać we własnym domu. Bądź jednak ostrożny – zalecany zestaw ćwiczeń gimnastycznych uzależniony jest ściśle od charakteru twoich dolegliwości. W przypadku części schorzeń niektóre ćwiczenia mogą okazać się szkodliwe.  Jeśli cierpisz na osteoporozę, nie powinieneś wykonywać skrętów ani skłonów. Chorym z dyskopatią lędźwiową stanowczo odradza się ćwiczenia pogłębiające lordozę (nadmierne wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną). Osobom ze znacznymi zniszczeniami chrząstki stawowej zaleca się natomiast jedynie ćwiczenia izometryczne – napinanie mięśni bez wykonywania dodatkowych ruchów kończyną (bardziej zaawansowana gimnastyka mogłaby niepotrzebnie przyspieszyć proces ścierania się powierzchni stawowych).

Pamiętaj, że twój dom jest twoją twierdzą. Zadbaj o jego wyposażenie. Wszystkie krzesła i fotele, na których siadasz, powinny zapewniać twoim plecom dobre i solidne podparcie. Ważną rolę pełni też miejsce do spania – koniecznie z równym materacem i podparciem na kark.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.