Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Ból pleców – nie wolno go bagatelizować

Bólu pleców nie wolno bagatelizować! Jeśli po upadku czy dźwignięciu ciężkiego przedmiotu doskwiera ci uporczywy ból, który nie ustępuje mimo upływu czasu, powinieneś zasięgnąć porady lekarza. Nie odkładaj tej wizyty na później – ból pleców może być objawem poważniejszego uszkodzenia kręgosłupa.

Fotolia 92117802 xs

Jeżeli ból nie mija samoistnie w ciągu dwóch – trzech tygodni, należy koniecznie poddać się odpowiednim badaniom, które pomogą wykryć jego właściwą przyczynę. O skierowanie na badania możesz poprosić ortopedę, reumatologa, neurologa lub internistę. Lekarze tych specjalności wskażą, jak należy prowadzić dalsze postępowanie lecznicze.

Jeśli bólowi towarzyszą także inne dolegliwości – np. niewydolność zwieraczy, nietrzymanie moczu i stolca, osłabienie siły mięśniowej kończyn – istnieje ryzyko, że doszło do poważnego uszkodzenia korzeni nerwowych (lub nawet samego rdzenia kręgowego). Konieczna jest wtedy natychmiastowa konsultacja z neurologiem.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.