Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Co oznacza ból pleców? Najczęstsze przyczyny

Ból pleców to objaw niespecyficzny – może być związany z wieloma schorzeniami. Choć dolegliwość ta dotyka ludzi w różnym wieku, najczęściej skarżą się na nią osoby starsze. Szczególnie uporczywe bóle pleców mają często swoją przyczynę w zaawansowanych zmianach w układzie kostno-stawowym, w tym m.in. chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Fotolia 73829676 xs

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa z uszkodzeniem tarcz międzykręgowych (inaczej krążków międzykręgowych, tzw. dysków) to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych u osób starszych. Na skutek odwodnienia i postępującej degeneracji dysków dochodzi do wzmożonego nacisku na wychodzące z rdzenia kręgowego korzenie nerwowe. Ból zwyrodnieniowy wzmaga się znacznie podczas ruchu, a także przy gwałtownych zmianach pozycji. Towarzyszy mu też wyraźne napięcie mięśni grzbietu. Jeśli zmiany chorobowe dominują w odcinku piersiowym kręgosłupa, ból będzie szczególnie nasilony podczas głębokiego oddychania i kaszlu.

Częstą przyczyną bólu pleców są także zmiany powstałe na skutek osteoporozy. W wyniku powolnej resorpcji (utraty masy kostnej) dochodzi do stopniowego sporowacenia kości – stają się one kruche, osłabione i bardzo łamliwe. Nawet drobne urazy, które w przypadku człowieka zdrowego nie niosłyby ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji, mogą wtedy prowadzić do tzw. objawowych złamań kręgów. Towarzyszy im ostry i przewlekły ból, promieniujący wzdłuż uciśniętych korzeni nerwowych. Złamania trzonów kręgowych mogą też w niektórych przypadkach skutkować widoczną zmianą sylwetki ciała.

Choroby układu kostno-stawowego są, szczególnie wśród ludzi w podeszłym wieku, dość rozpowszechnione. Warto jednak pamiętać, że uporczywy ból pleców może być także wywołany przez inne czynniki. Dolegliwości zlokalizowane w lędźwiowych okolicach kręgosłupa mogą być spowodowane m.in. chorobami gruczołu krokowego (np. zapaleniem prostaty) lub nerek (np. zapaleniem nerek, kamicą nerkową).

Ból promieniujący od lędźwiowego odcinka kręgosłupa i pośladka wzdłuż tylnej powierzchni ud to tzw. rwa kulszowa. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym nerwem ludzkiego ciała. Na skutek dyskopatii – uwypuklenia się jądra miażdżystego – dochodzi do ucisku i podrażnienia korzeni nerwowych w kanale kręgowym. Wywołuje to atak nagłego, silnego bólu, któremu towarzyszy niekiedy także osłabienie siły mięśniowej i wrażenie odrętwienia.

Bóle okolicy krzyżowej mają czasem u swojego źródła choroby narządów miednicy (np. stany zapalne i nowotwory odbytnicy i narządów rodnych).

Ostry, gwałtowny ból okolicy kręgosłupa może także nastąpić wskutek nagłego wysiłku fizycznego (np. podniesienia ciężaru). W miejscu naciągnięcia mięśni dochodzi wtedy do wytworzenia się lokalnego stanu zapalnego, który jednak – dzięki naturalnej regeneracji tkanek – ustępuje zazwyczaj w ciągu kilkunastu dni.

W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa ból pleców ma charakter przewlekły. Jego natężenie zmienia się okresowo - co jakiś czas pojawiają się epizody nasilenia dolegliwości. Jeśli stan ostrzejszego bólu trwa zbyt długo (ponad dwa tygodnie), istnieje ryzyko wtórnego osłabienia mięśni.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.