Jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś zdrowy, pamiętaj o regularnych badaniach. W przeciwnym wypadku będziesz zdany na łut szczęścia – i ewentualne „przypadkowe” rozpoznanie choroby. Warto mierzyć sobie ciśnienie profilaktycznie przynajmniej raz w roku, a po czterdziestym roku życia – nawet dwa do trzech razy. Podczas każdej wizyty u lekarza, niezależnie od jej powodu, nie zaszkodzi poprosić dodatkowo o zmierzenie ciśnienia.
Po czym możemy poznać, że mamy problem z nadciśnieniem tętniczym?
Nadciśnienie tętnicze często, przynajmniej we wczesnych stadiach, przebiega bezobjawowo. Czasem mamy jednak do czynienia z innym scenariuszem i choroba daje o sobie znać.
Za typowe symptomy nadciśnienia tętniczego uznać można:
- bóle i zawroty głowy,
- pulsowanie w skroniach,
- szum w uszach,
- krwawienie lub krwotoki z nosa,
- uczucie zbyt mocnego bicia serca,
- bezsenność,
- uczucie podniecenia i rozdrażnienia,
- skłonność do szybkiego męczenia się.
Objawy te nie są specyficzne. Często występują też w niewielkim nasileniu – tak, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Raz mamy do czynienia tylko z jednym z nich, kiedy indziej – z wieloma jednocześnie. Mogą pojawiać się okresowo (np. w sytuacji większego stresu), a później znikać na dłuższy czas. Zdarza się też, że organizm w końcu dostosowuje się do sytuacji stale podwyższonego ciśnienia i wszystkie dolegliwości – na pewien dłuższy okres – całkowicie znikają (lub stają się praktycznie niedostrzegalne). Nie oznacza to jednak zahamowania rozwoju choroby.
W przypadku każdego człowieka choroba ciśnieniowa przebiega nieco inaczej. Czasem zdarza się, że wraz z biegiem czasu objawy właśnie się nasilają – zarówno pod względem natężenia, jak i częstotliwości. Dolegliwości zdrowotne dają się we znaki szczególnie w zaawansowanych stadiach choroby – wraz z pojawieniem się powikłań i uszkodzeniami kolejnych narządów organizmu.
Na co należy być szczególnie wyczulonym?
Przeanalizuj kolejne objawy nadciśnienia. Czy któryś z nich jest także twoim problemem?
Skarżysz się na częste bóle głowy? W przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym ból zlokalizowany jest najczęściej w części potylicznej (nad karkiem). Zazwyczaj szczególnie nasilony jest w godzinach porannych. Może przypominać w swoim charakterze migrenę.
Cierpisz na bezsenność? Chorzy na nadciśnienie często nie mogą zasnąć. Jeśli już im się to uda, budzą się potem kilkakrotnie nad ranem. Nieprzespana noc stanowi później przyczynę kolejnego skoku ciśnienia – i tak koło się zamyka.
Masz skłonność do łatwego wpadania w rozdrażnienie? Ludzie żyjący ze stale podwyższonym ciśnieniem często reagują impulsywnie – nawet w błahych sytuacjach, które człowieka zdrowego nigdy nie wyprowadziłyby z równowagi.
Skarżysz się na zawroty głowy? Zdarza ci się nagle, pozornie bez powodu, zasłabnąć? Może to być konsekwencja spadków przepływu krwi w mózgu (następujących na skutek „obronnych” skurczów tętnic).
Zdarzają ci się krwotoki z nosa? Mogą być one spowodowane nagłymi skokami ciśnienia tętniczego.
„Kłuje” cię czasem w klatce piersiowej? Jedną z przyczyn bólu wieńcowego może być właśnie gwałtowny wzrost ciśnienia.
Dokucza ci pulsowanie w skroniach, szum w uszach, zaburzenia widzenia? To kolejne możliwe objawy nadciśnienia tętniczego, na które trzeba pozostać wyczulonym.
Czujność powinieneś zachować jednak także wtedy, gdy żaden z wymienionych wyżej objawów cię nie dotyczy. Pamiętaj – kontroluj stan swojego zdrowia i poddawaj się okresowym badaniom ciśnienia. Szczególnie, jeśli nadciśnienie tętnicze występowało już wcześniej wśród członków twojej rodziny.