Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Nadciśnienie tętnicze - profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze to bardzo poważna choroba układu krążenia – jedna z głównych przyczyn śmierci w dzisiejszych czasach. Jeśli jednak zadbamy o odpowiednią profilaktykę, możemy znacznie obniżyć ryzyko zachorowania. Co zrobić, żeby uchronić się od problemów z ciśnieniem?

Fotolia 88688771 xs   kopia

Czego należy bezwzględnie unikać?

  • Zbędnych kilogramów – zbilansowana dieta to podstawa dobrego zdrowia. Jedz częste, regularne posiłki (najlepiej od 4 do 5 razy dziennie). Nie przejadaj się. Wybieraj chude mięso, nabiał niskotłuszczowy, pieczywo pełnoziarniste. Pamiętaj o warzywach i owocach – są źródłem cennych witamin i antyoksydantów.
  • Nadmiernego stresu – życie w ciągłym pospiechu niczemu dobremu nie służy. Zamiast wciąż się martwić, że z czymś nie zdążysz, pozwól sobie na chwilę relaksu. Praca nie ucieknie.
  • Niedoborów snu – przemęczenie jest dla organizmu zabójcze. Pamiętaj – sen to podstawa zdrowego życia. Dbaj o higienę snu.
  • Zaniedbywania aktywności fizycznej – ruch to zdrowie! Serce, jak każdy inny mięsień, potrzebuje regularnego treningu. Jeśli chcesz, żeby twój układ krwionośny funkcjonował prawidłowo, pamiętaj, że wysiłek fizyczny usprawnia pracę serca i pomaga utrzymać twój organizm w dobrej kondycji. Ruch sprzyja też zachowaniu właściwej masy ciała i chroni przed problemami związanymi z nadwagą.
  • Papierosów – z każdym wypalonym papierosem nasilają się zmiany miażdżycowe w twoim organizmie. Wzrasta też ryzyko zawału. Nie ma się nad czym zastanawiać – rzuć teraz! Najlepiej skonsultuj się wcześniej z lekarzem, który pomoże ci w bezpiecznym odstawieniu papierosów.

 

Co warto ograniczyć?

  • Spożywanie soli, cukru, tłuszczów zwierzęcych.
  • Picie kawy i alkoholu.
  • Bierny odpoczynek – zamiast przesiadywać w fotelu, lepiej wyjdź na spacer!
  • Pracę nocami – warto żyć regularnie, zgodnie z naszym zegarem biologicznym. Niedobory snu prędzej czy później odbiją się na zdrowiu.

 

Jakie nawyki wyrobić sobie w codziennym życiu?

  • Zdrowa dieta – choć na początku może być ci trudno zmienić stare nawyki żywieniowe, spróbuj podjąć ten wysiłek! Twój organizm ci podziękuje.
  • Aktywność fizyczna – regularny wysiłek fizyczny obniża ciśnienie tętnicze, reguluje gospodarkę cholesterolową, obniża rytm spoczynkowy serca i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Jeśli jeszcze nie zacząłeś ćwiczyć, to najwyższy czas, żeby zrobić to teraz! Pamiętaj, żeby dobrać trening odpowiedni do stanu twojego zdrowia i kondycji.
  • Odpowiednia higiena snu – nie zarywaj nocy!

Zobacz także

Choroba wrzodowa – jak ją leczyć?

Stwierdzono u ciebie chorobę wrzodową? Lekarz doradzi ci, jaka kuracja będzie w twoim przypadku najskuteczniejsza.

Powikłania choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy przebiega czasem całkowicie bezobjawowo. Zdarza się, że pierwsze dolegliwości pacjent odczuwa dopiero wtedy, gdy dojdzie już do groźnych dla zdrowia powikłań.

Czy ból to jedyny objaw choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa bywa „zdradziecka” – często, zwłaszcza w pierwszych stadiach rozwoju, nie daje żadnych objawów. Czasem pierwsze dolegliwości odczuwalne są dopiero po wywiązaniu się powikłania (np. perforacji ściany żołądka lub krwawienia wrzodowe...