Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Nadciśnienie tętnicze - czy to poważny problem?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi powinno mieścić się w granicach 100 – 135 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 60 – 85 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. Wszelkie odstępstwa od normy niosą ze sobą ryzyko groźnych dla organizmu powikłań.

Fotolia 36817047 xs

 

Ciśnienie tętnicze krwi określa nacisk, jaki przepływająca krew wywiera na ścianki tętnic. Jeśli nacisk ten jest zbyt silny, zarówno naczynia tętnicze, jak i serce muszą się do tych zmian dostosować. W przypadku mięśnia sercowego adaptacja polega na stopniowym powiększaniu się masy lewej komory. Przerost serca jest spowodowany jego przeciążeniem – ze względu na wyższe ciśnienie w aorcie mięsień musi wykonać większą pracę przy pompowaniu krwi.

 

Strumień krwi płynący pod zbyt wysokim ciśnieniem znacznie rozciąga ściany tętnic, które – „broniąc” się przed rozerwaniem – ulegają stopniowemu pogrubieniu i usztywnieniu W efekcie dochodzi do zwężenia światła naczyń tętniczych. Krew płynie więc wartkim strumieniem przez znacznie węższe tętnice, co skutkuje zwiększeniem tarcia i częstymi uszkodzeniem tzw. śródbłonka – wewnętrznej wyściółki tętnic. W ubytkach śródbłonka powstają tzw. skrzepliny. W ściany tętnicze wnikają liczne substancje tłuszczowe, w tym cholesterol. Złogi cholesterolowe dodatkowo zwężają i usztywniają naczynia. W ten sposób powstają zmiany miażdżycowe.

Zwężenie światła naczyń tętniczych wpływa na zmniejszenie efektywności transportowania tlenu i substancji odżywczych – tętnice „nie nadążają” już z dostarczaniem tkankom odpowiedniej ilości krwi. Skutkuje to niedokrwieniem kolejnych narządów.

 

Negatywne skutki nadciśnienia tętniczego krwi

Nadciśnienie tętnicze w pierwszej kolejności wpłynie na te narządy, które są szczególnie wrażliwe na niedokrwienie – czyli mózg, serce, nerki i oczy (siatkówki).

Nieleczona choroba ciśnieniowa może skutkować powikłaniami bezpośrednio zagrażającymi życiu człowieka. Uszkodzenia narządów powstałe w wyniku nadciśnienia tętniczego mogą mieć konsekwencje w postaci:

  • udaru mózgu,
  • innych zmian w mózgu spowodowanych nagromadzeniem ognisk niedokrwiennych (np. encefalopatii nadciśnieniowej),
  • zmian w nerkach (nefropatii nadciśnieniowej) skutkujących niewydolnością nerek i mocznicy,
  • przerostu i niedokrwienia mięśnia sercowego (choroby wieńcowej, choroby niedokrwiennej serca, zawału), w konsekwencji – niewydolności serca,
  • uszkodzeń siatkówki (retinopatii nadciśnieniowej) i związanym z nimi postępującym pogarszaniem się wzroku,
  • złego stanu samych tętnic, przyczyniającego się np. do wykształcenia się tętniaka rozwarstwiającego aorty.

 

Pamiętaj – problemów z ciśnieniem nie wolno bagatelizować!

We wczesnych stadiach rozwoju nadciśnienia tętniczego chorzy zazwyczaj nie oceniają dobrze skali swojego problemu.

Pamiętaj:

  • Badaj się regularnie – wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby.
  • Im wcześniej zaczniesz się leczyć, tym większa jest szansa, że unikniesz przykrych komplikacji w przyszłości.
  • Niestety, nadciśnienie tętnicze nie jest chorobą uleczalną. To, że po wdrożeniu odpowiedniej terapii udało ci się uzyskać poprawę i czujesz się dobrze, nie znaczy, że możesz odstawić lekarstwa! Leki korygujące ciśnienie trzeba zażywać do końca życia.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.