Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Otyłość – pandemia XXI wieku

Otyłość charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie (w przypadku kobiet – powyżej 25%, a w przypadku mężczyzn – powyżej 15% całkowitej masy ciała). Stan ten pociąga za sobą wiele niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji, znacznie pogarsza jakość życia i zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu.

Fotolia 9446474 xs

Wskaźnik BMI

Nadwagę stwierdza się, gdy wskaźnik BMI (masa ciała w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) wynosi więcej, niż 25 kg/m². O otyłości natomiast możemy mówić wtedy, gdy wskaźnik ten jest wyższy niż 30 kg/m². Gdy wartość ta przekroczy 35 kg/m², mamy do czynienia z otyłością kliniczną, a 40 kg/m² – z otyłością skrajną.

 

Coraz więcej ludzi cierpi z powodu otyłości

Otyłość można uznać za pandemię naszych czasów. W Stanach Zjednoczonych w 2003 r. liczba osób otyłych wynosiła 25% populacji. W Polsce procent ten jest niewiele mniejszy. Niestety, z każdym rokiem problem ten dotyczy coraz większej liczby ludzi.

Wraz z wiekiem badanych wzrasta częstość występowania nadwagi i otyłości. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia, wśród Polaków w przedziale wiekowych od 19 do 29 lat otyłych jest zaledwie 3-4%, natomiast w grupie od 50 do 59 lat – ponad 25%.

 

Dlaczego wraz z biegiem lat mamy tendencję do przybierania na wadze?

Powód jest dość prozaiczny. Młodzi ludzie zazwyczaj uprawiają jakiś sport, prowadzą też aktywny tryb życia. Osoby dojrzałe natomiast coraz częściej wybierają bierne formy odpoczynku – np. relaks przed telewizorem albo czytanie gazety. Równocześnie przywiązują wagę do smacznych, nierzadko obfitych posiłków, jedząc znacznie więcej, niż przed laty. Tymczasem z każdą dekadą życia energia, jaką organizm zużywa na swoje podstawowe potrzeby, spada o 2%. Teoretycznie więc pięćdziesięciolatek powinien jeść mniej niż dwudziestolatek. W praktyce jednak często dzieje się odwrotnie. Nic więc dziwnego, że wiele starszych osób dostarcza sobie codziennie więcej energii, niż jest w stanie spalić – i w konsekwencji cierpi na nadwagę lub otyłość.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...