Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Otyłość – wpływ na codzienne życie

Niestety, im większą masz nadwagę, tym szybciej się męczysz. Jeśli dwie osoby, z których jedna cierpi na otyłość, a druga jest szczupła, będą wykonywały tę samą czynność w tym samym czasie, możemy mieć pewność, że ta pierwsza będzie musiała odpoczywać znacznie częściej niż druga. Dlaczego? Po prostu ciężar ciała sprawia, że każde działanie wymaga od organizmu większego wysiłku.

Fotolia 100011659 s

Ograniczenia aktywności fizycznej

Osoby cierpiące na otyłość często unikają aktywności fizycznej. Niestety, przyczynia się to tylko do powiększania ich problemu.

Czasem bezpośrednią przyczyną prób ograniczenia wysiłku fizycznego do minimum jest ból – symptom częstych w przypadku otyłości zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Innym razem ograniczanie aktywności fizycznej ma podłoże emocjonalne. Wiele otyłych osób wstydzi się np. pójść na basen, albo nawet – iść pobiegać do pobliskiego parku. Jeśli jest to także twój problem, warto zmienić nastawienie. Pamiętaj – inni ludzie wcale obsesyjnie o tobie nie myślą. Są zazwyczaj zbyt zajęci sobą i swoimi kłopotami, żeby zwracać uwagę na cudze fałdki na brzuchu. A nawet, jeśli spotkasz się z jakimś negatywnym komentarzem – puść go mimo uszu. Tego typu zachowanie świadczy o danej osobie, nie o tobie. Nabierz dystansu, a będzie ci się żyło znacznie lżej.

 

Otyłość a życie emocjonalne

Choroba, jaką jest otyłość, nie pozostaje bez wpływu na nasze życie emocjonalne. Osoby otyłe często zmagają się z obniżonym poczuciem własnej wartości, brakiem akceptacji dla swojego ciała, czy nieustannym poczuciem bezradności, kiedy po raz kolejny nie mogą sobie poradzić z atakiem wilczego głodu. Może być to przyczyną utrzymującego się złego nastroju, narastającego rozdrażnienia, a nawet – rozwinięcia się stanów depresyjnych.

Pamiętaj – twoje zdrowie psychiczne powinno być dla ciebie najważniejsze. Zamiast przejmować się tym, co myślą inni, wsłuchaj się w samego siebie. Doceń swoją wartość. Ona nie zależy od tego, jak wyglądasz. Otyłość to choroba, którą można i trzeba leczyć. Choroba, a nie powód do wstydu!

 

Otyłość a relacje z najbliższym partnerem

Otyłe osoby często czują się nieatrakcyjne. Z przeświadczeniem o własnej nieatrakcyjności często wiąże się obniżona samoocena, a nawet – wątpliwości, czy najbliższa osoba wciąż nas kocha, czy jesteśmy jeszcze dla niej ważni.

Pamiętaj – jeśli twój partner/partnerka zwraca ci uwagę, żebyś nie podjadał słodyczy, albo zachęca do podjęcia dodatkowej aktywności fizycznej, niekoniecznie świadczy to o jego/jej złośliwości. Bliscy ludzie często chcą po prostu pomóc. Wymyślają więc w jak najlepszej intencji tzw. „dobre rady”, które jednak, niestety, drażnią osobę chorą, która czuje, że nie spotyka się z akceptacją.

Podstawą dobrego związku jest otwartość i szczerość. Jeśli czujesz, że twój partner nie wspiera cię w sposób, którego naprawdę potrzebujesz, spróbuj z nim po prostu o tym porozmawiać. Jaka pomoc byłaby naprawdę cenna? Wspólne podejmowanie aktywności fizycznej (np. spacery, wyjścia na basen, wycieczki rowerowe)? Wspólne przygotowywanie smacznych, ale dietetycznych posiłków? Czy może po prostu ciepłe słowo, uśmiech?

 

Otyłość a relacje z rodziną

Jeśli uda ci się zgubić nadprogramowe kilogramy, twoje życie na pewno nabierze rumieńców. Osoby otyłe zazwyczaj prowadzą raczej statyczny tryb życia, szczupłe natomiast są bardziej aktywne. Kiedy schudniesz (oczywiście w rozsądny, przemyślany sposób), nabierzesz kondycji fizycznej, nie będziesz się już tak szybko męczyć. Zaczniesz chodzić z dziećmi na długie spacery, a może nawet – zabierać je w góry czy inne, małe i duże podróże… Będziesz częściej chodzić do kina, teatru, na koncerty. Wycieczka na basen nie będzie już dla ciebie katorgą, ale wręcz przeciwnie – miłą formą spędzenia czasu. Z pewnością korzystnie odbije się to na twoich relacjach rodzinnych.

Zanim jednak uda ci się osiągnąć ten stan, czeka cię długi i trudny proces odchudzania. Prawdopodobnie będziesz częściej rozdrażniony, nerwowy… Poproś bliskich o wsparcie. Niech wyjście z otyłości będzie dla was wszystkich wyzwaniem, które wzmocni wasze relacje zamiast stać się zarzewiem niepotrzebnych kłótni.

 

Otyłość a życie zawodowe

W przypadku pracy umysłowej otyłość, nawet stosunkowo zaawansowana, nie powinna stanowić przeszkody w kontynuowaniu życia zawodowego.

W przypadku pracy fizycznej natomiast, szczególnie w tych profesjach, które wymagają dużej sprawności i wiążą się ze znacznym ryzykiem, otyłość może utrudniać prawidłowe i bezpieczne wykonywanie obowiązków związanych z zawodem.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.