Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Problem z otyłością. Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Jeśli twoje BMI przekracza 30 kg/m², koniecznie udaj się do lekarza. Razem ustalicie rozsądny plan redukcji masy ciała, a także – dzięki odpowiednim badaniom – wykluczycie ryzyko ewentualnych powikłań, które często przy otyłości występują.

Fotolia 69738270 s

Jakie choroby mogą ci dolegać?

  • Jeśli, mimo rozsądnej diety i aktywności fizycznej, wciąż przybierasz na wadze i nie możesz schudnąć, a przy tym często jesteś zmęczony i brakuje ci energii, możliwe, że chorujesz na niedoczynność tarczycy. Koniecznie zgłoś się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.
  • Jeśli głośno chrapiesz w nocy, a przy tym twoi bliscy zauważyli, że czasem sprawiasz wrażenie, jakbyś chwilami nie oddychał, to znaczy, że może ci dolegać zespół bezdechu sennego. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem – nieleczony bezdech nocny może mieć poważne powikłania.
  • Jeśli, wykonując standardowe pomiary ciśnienia, zauważysz, że wartość twojego ciśnienia skurczowego przekracza 140 mmHg (lub rozkurczowego – 90 mmHg), znaczy to, że cierpisz na nadciśnienie tętnicze. Szybko podejmij odpowiednie kroki, by unormować ciśnienie krwi i zapobiec ewentualnym komplikacjom.
  • Jeśli twój poziom cukru na czczo przekracza 110 mg/dl, masz hiperglikemię. Może to być objaw cukrzycy.
  • Jeśli twój lipidogram krwi wykazuje pewne nieprawidłowości, np.: poziom LDL (tzw. „złego cholesterolu”) wyższy niż 130 mg/dl (lub, jeśli jesteś cukrzykiem lub cierpisz na chorobę wieńcową – wyższy niż 100 mg/dl), poziom HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”) niższy niż 40 mg/dl (lub, w przypadku kobiet, niższy niż 50 mg/dl), lub poziom trójglicerydów wyższy niż 180 mg/dl – znaczy to, że metabolizm lipidów jest w twoim organizmie zaburzony. Skontaktuj się z lekarzem.

 

Nawet, jeśli twoje wyniki są w normie, w sytuacji, w której od dłuższego czasu próbujesz bezskutecznie pozbyć się nadprogramowych kilogramów, warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Prawidłowa waga sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.