- Wybierz taki rodzaj aktywności, który będzie dla ciebie źródłem przyjemności. Jeśli ćwiczenia nie przynoszą satysfakcji, trudniej się do nich zmotywować. Wolisz biegać? A może chodzić na basen? Jeśli nudzi cię aerobik, może warto rozważyć kurs tańca towarzyskiego?
- Zanim zdecydujesz się na konkretną formę aktywności fizycznej, weź pod uwagę swój ogólny stan zdrowia. Jeśli np. cierpisz na nadciśnienie tętnicze, musisz uważać na te dyscypliny sportu, które wymagają nagłych zwrotów i przyspieszeń (np. siatkówka, koszykówka, piłka nożna, tenis, squash). Unikaj też ćwiczeń wiążących się ze znacznymi obciążeniami statycznymi (np. podnoszenie ciężarów na siłowni).
- Nie każdy czas jest dobry na trening. Staraj się nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem. Trening należy rozpocząć przynajmniej 2 godziny od ostatniego posiłku.
- Jeśli zamierzasz biegać, kup sobie odpowiednie sportowe buty – na grubej, miękkiej podeszwie amortyzującej wstrząsy. Staraj się też biegać po naturalnym podłożu (np. ziemia, trawa). Stawy ci podziękują.
- Wybierz miejsce, w którym będziesz czuć się komfortowo. Spokojny jogging na leśnej polanie jest lepszym pomysłem niż bieg po hałaśliwej ulicy, w oparach spalin.
- Na początku najłatwiej się zniechęcić. Zacznij od łagodnych ćwiczeń, a następnie sukcesywnie zwiększaj czas treningu i odległości, które pokonujesz.
- Notuj swoje postępy. To działa bardzo motywująco!
- Nie szarżuj. Sprawdzaj tętno. Nie powinno ono przekraczać 70% maksymalnej wartości dla twojego wieku. Jeśli np. masz 50 lat, twoje serce powinno bić nie częściej niż 119 razy na minutę. Jeśli twój puls przekracza te wartości, znaczy to tyle, ze trening jest zbyt forsowny. Musisz zwolnić.
- Jeżeli cierpisz na chorobę ciśnieniową, pamiętaj, żeby regularnie mierzyć ciśnienie (najlepiej przed i tuż po treningu).
Dla osób o wadze 90/70 kg, 30 minut aktywności fizycznej pozwoli na spalenie:
- 5-kilometrowy bieg – 430/365 kcal,
- 4-kilometorwy jogging – 345/280 kcal,
- 3-kilometrowy marsz – 170/140 kcal,
- 12-kilometrowa jazda na rowerze – 430/350 kcal,
- 10-kilometrowa jazda na rowerze – 345/280 kcal,
- jazda na rowerze stacjonarnym w średnim tempie – 300/245 kcal,
- pływanie – 260/210 kcal,
- aerobik, ćwiczenia w szybkim tempie – 345/280 kcal,
- skakanie na skakance – 345/280 kcal,
- jazda na łyżworolkach – 300/245 kcal.