Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Rodzaje otyłości

Otyłość można już dzisiaj uznać za chorobę cywilizacyjną. Wśród głównych jej rodzajów możemy wyróżnić: otyłość androidalną (typu „jabłko”), gynoidalną (typu „gruszka”) i uogólnioną (z równomiernym otłuszczeniem całego ciała).

Obese 3011213 640

Typy otyłości

Na podstawie porównania obwodu talii i bioder można zidentyfikować trzy rodzaje otyłości:

  • otyłość androidalną (brzuszną) – typu „jabłko” – z tłuszczem zgromadzonym głównie w okolicach brzucha; to relatywnie najgroźniejszy ze wszystkich rodzajów otyłości; występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet;
  • otyłość gynoidalną (pośladkowo udową) – typu „gruszka” – z tłuszczem w okolicach ud i pośladków; występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn;
  • otyłość uogólnioną – charakteryzującą się równomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej.

 

Jak już wspomnieliśmy, największe zagrożenie dla zdrowia stanowi otyłość typu androidalnego. Wiąże się z nią największe ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących – takich jak np. nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy cukrzyca. Tłuszcz gromadzący się w okolicach brzucha otłuszcza serce i płuca, zmniejszając ich wydolność. Na ten rodzaj otyłości narażeni są głównie mężczyźni (choć spotyka się go czasem także i u kobiet – głównie w okresie menopauzalnym).

Kiedy można stwierdzić otyłość brzuszną?

  • U kobiet – gdy obwód talii przekracza 88 cm.
  • U mężczyzn – gdy jest on większy niż 102 cm.

Obwód talii jest bardzo ważnym wskaźnikiem otyłości. Nawet, gdy twój współczynnik mieści się w normie (lub tylko nieznacznie ją przekracza), jeśli twoja talia jest zbyt szeroka, powinieneś uznać to za ważny sygnał alarmowy i spalić nadmiar tłuszczu.

 

Energia – na co ją przeznaczamy?

Aktywność

Procent wydatkowanej energii

Termiczny efekt żywności (TEF – thermic effect of food)

ok. 10%

Aktywność fizyczna

15-30%

Spoczynkowa przemiana materii (RMR – resting metabolic rate)

60-75%

 

Analiza powyższej tabeli wskazuje wyraźnie, że najwięcej energii zużywamy w trakcie spoczynkowej przemiany materii, czyli koniecznych do podtrzymania funkcji życiowych procesów fizjologicznych. Procesy te pochłaniają różne ilości energii w zależności od wieku i płci danego człowieka. U kobiet wartość tej energii jest z reguły o 5-10% niższa niż u mężczyzn. Z wiekiem spoczynkowa przemiana materii maleje – średnio o 2-3% w każdej dekadzie życia.

Termiczny efekt żywności to energia pochłaniana podczas „obróbki” pożywienia – trawienia, wchłaniania i metabolizowania składników odżywczych. Co ciekawe, jeśli urozmaicisz smak swojej potrawy ostrą przyprawą – taką jak np. chili czy musztarda – wartość TEF może wzrosnąć nawet o kilka procent.

 

Przyczyny otyłości – predyspozycje genetyczne

Zdarza się, że niektórzy mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do przybierania na wadze i silne predyspozycje do rozwoju otyłości. Jeśli jesteś jedną z takich osób, nie powinieneś się jednak załamywać! Genetyczne predyspozycje do nadwagi i otyłości to swego rodzaju pech, ale nie fatum, które będzie nad tobą ciążyć jak w antycznej tragedii. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbasz o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną, na pewno uda ci się zachować prawidłową masę ciała.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.