Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Przyczyny bólu pleców - diagnostyka

Ból pleców to bardzo powszechna dolegliwość, której przyczyną może być szereg różnych schorzeń. Podstawą diagnostyki bólów pleców jest wykonanie odpowiednich badań, które pozwalają wyznaczyć kierunek dalszego postępowania leczniczego.

Fotolia 92446630 xs

Ból w okolicach kręgosłupa to objaw niespecyficzny – jego źródłem mogą być zmiany chorobowe różnego rodzaju. Część z nich można zdiagnozować podczas zwykłego badania lekarskiego. Już poprzez sam kontakt z pacjentem i obserwację lekarz jest w stanie rozpoznać skoliozę – skrzywienie trójpłaszczyznowe kręgosłupa – a także znaleźć bolesne punkty, które pomagają zlokalizować dokładne miejsce ucisku korzeni nerwowych. Zwykłe badanie lekarskie pozwala też na stwierdzenie zatarcia talii i ubytku wzrostu – symptomów zaawansowanej osteoporozy.

Jakie badania są wskazane przy uporczywych bólach pleców?

W celu wydania dokładnej diagnozy konieczne jest często także zlecenie badań dodatkowych – mogą to być m.in.:

  • Densytometria kręgosłupa – badanie gęstości mineralnej kości, które pozwala na określenie stopnia zaniku kostnego. Analiza wyników tego badania umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium jej rozwoju.
  • Rezonans magnetyczny (MRI) – nieinwazyjna metoda badania obrazowego, wykorzystująca fale radiowe i pole magnetyczne. Za jego pomocą można zdiagnozować przepukliny jąder miażdżystych krążków międzykręgowych (powodujące ucisk worka oponowego rdzenia i korzeni nerwowych).
  • Badanie rentgenowskie (RTG) – pozwala na otrzymanie dwuwymiarowego obrazu kręgosłupa, uzyskanego w wyniku prześwietlania wiązką promieniowania rentgenowskiego. Należy je przeprowadzić w przypadku podejrzenia nowotworów kości, złamania kręgów lub dyskopatii.
  • Ultrasonografia (USG) – badanie wskazane szczególnie wtedy, gdy ból kręgosłupa nasilony jest w okolicy lędźwiowej. Pozwala na zdiagnozowanie dolegliwości pochodzenia nerkowego, a także zmian chorobowych narządów mieszczących się w miednicy.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.